Na trhovce, kteří prodávají produkty, jež nejsou z jejich vlastní produkce, se již od 1. března letošního roku vztahuje povinnost elektronicky evidovat veškeré tržby. Pořadatelé mnohých farmářských trhů tak již zaznamenaly pokles počtu prodejců.
Dle pořadatelů trhů mnozí prodejci ukončili svoji činnost z důvodů dalších nákladů na zavedení EET, technické náročnosti i starostmi navíc o nové technické zařízení, aby jej někdo neodcizil. Největší problémy mají starší trhovci, kteří jsou méně technicky zdatní a prodejci obsluhující velké množství zákazníků v rychlém sledu za sebou. Do této skupiny patří například prodejci pečiva či ovoce a zeleniny.
Pořadatelé farmářských a řemeslných trhů mají velké obavy z mnohem většího poklesu prodejců po prvním březnu 2018, kdy budou muset veškeré tržby elektronicky evidovat i všichni prvovýrobci prodávající své produkty na trzích. Lze předpokládat, že drobní řemeslníci, kteří prodávají na trzích své produkty pouze příležitostně např. na vánočních či velikonočních trzích, svoji prodejní činnost ukončí. Již v příštím roce se tak může stát, že se zavedením třetí fáze EET se mnohé řemeslné trhy nebudou vůbec konat nebo že se výrazně sníží počet prodejců a tím i sortiment nabízeného zboží na těchto trzích.